Wyrocznia – Pytania wszelakie

Ludność to dział przeznaczony specjalnie dla Wyznawców (Graczy). Możesz tutaj zadać wszelkie pytania dotyczące forum, rozgrywki, wskazać błędy, zaprezentować swoje pomysły dotyczące rozwoju Jorden. Odszukasz tu także towarzysza do wspólnej rozgrywki lub porozmawiasz z konkretnym Profetą (Mistrzem Gry) i zadasz mu pytania na temat twojej przyszłej rozgrywki.

Awatar użytkownika
Jormungand
Jormungand
Posty: 28
Rejestracja: 19 lipca 2017, 19:08
Profeta: Brak

Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Jormungand » 06 września 2017, 11:33

  Witaj, Wyznawco! Jeśli trapi cię jakieś pytanie dotyczące rozgrywki, mechaniki bądź jakiejkolwiek innej części Jorden – możesz je śmiało zadać w tym temacie! Z pewnością otrzymasz błyskawiczną odpowiedź wyczerpującą twe zagadnienie. Śmiało!

Awatar użytkownika
Eystein
Wyznawca
Posty: 13
Rejestracja: 05 września 2017, 14:53
Miano: Eystein Nyström
Pseudonim: Pożeracz, Smakosz
Profesja: Strateg, szaman, łowca
Na sesji: Tak
Profeta: Dnalor
Karta Postaci: http://www.jorden.pl/viewtopic.php?p=141#p141

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Eystein » 06 września 2017, 11:50

No to jazda.
  1. Czy zdolności takie jak "czytanie/pisane" albo "znajomość innego niż rodowitego języka" to już "Umiejętności"?
  2. W Przykładowej Karcie postaci w Talentach jest "Niespotykana siła (-3 PT) (+1 krzepa)". Czy wszystkie talenty przekładają się bezpośrednio na 1 poziom jakiegoś subatrybutu, np. "Złotousty" to punkt w którym subatrybucie?
  3. Jak odbywa się rozwój subatrybutów? Rozumiem, że skoro mamy "ileś pkt na start" to nie oznacza, że do końca żywota naszej postaci będzie tyle samo.
  4. Widzę, że są jakieś planowane sesje. Co z ludźmi spoza tych predefiniowanych sesji? Oni też sobie gdzieś piszą? Powstaje dla nich sesja indywidualna?
  5. W regulaminie jest punkt "§2.11. Wątki "wolne" są dozwolone jedynie, gdy żaden z graczy nie uczestniczy sesji. Nie mają one jednak wpływu na rozwój postaci oraz wydarzenia fabularne.". Jak to wygląda w praktyce? Każdy gracz może sobie stworzyć nowy temat w "Historia Świata – Rozgrywka" i pisać z innymi graczami?
I'm having an old friend for dinner.

Awatar użytkownika
Hrossbjorn
Stwórca
Posty: 31
Rejestracja: 19 lipca 2017, 20:30
Miano: Hrossbjorn Hämingsson
Pseudonim: Gniewny
Profesja: Brak
Na sesji: Nie
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Hrossbjorn » 06 września 2017, 11:58

Odpowiedź:
  1. Tak, czytanie i pisanie to w tych czasach jeszcze specjalna umiejętność. Szczególnie zauważalne jest to pośród tych bardziej dzikich obszarów świata jak np. Øygruppen czy pustynne tereny Hassaidów. Nieco większa piśmienność jest za to na wyspie Pilgremów. Teoretycznie i praktycznie więc, jeśli postać pochodzi z któregoś z bardziej rozwiniętych kulturowo miejsc, istnieje możliwość obejścia tego i otrzymania takowej umiejętności za darmo.
  2. Talenty nie zawsze przekładają się na dodatkowy punkt do jakiegoś subatrybutu. Rzeczywiście mogą one zwiększać któryś z nich, aczkolwiek wtedy są po prostu nieco droższe. W innych wypadkach są po prostu taką dodatkową uber-zdolnością/umiejętnością.
  3. Rozwój sub-atrybutów (jak i umiejętności) odbywa się w czasie sesji. Postać może podnieść swe zdolności o 1, 2 czy nawet 3 punkty... lub o żaden. Wszystko zależy od tego jak potoczą się jej losy.
  4. Zwykle będzie zawsze istniało kilka planowych sesji-gotowców, które czekać będą na chętnych graczy. Osoby, które nie będą chciały brać udziału w żadnej z nich zostaną wrzucone w indywidualną przygodę.
  5. Tak.

Awatar użytkownika
Helga
Wyznawca
Posty: 10
Rejestracja: 08 września 2017, 18:54
Pseudonim: Mrukliwa
Na sesji: Tak
Ród: Gudskrigar
Profeta: Utvalgt
Karta Postaci: viewtopic.php?f=7&t=39

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Helga » 09 września 2017, 07:45

1. Ile wzrostu miał człowieczek żyjący w średniowieczu? Domyślam się, że kobieta mająca 165 cm była uznawana za wysoką?

2. Ciekawi mnie kwestia związana z żywieniem: co najczęściej jedli wojownicy?

3. Jak wygląda nastawienie społeczności względem zielarstwa i ludzi parających się tym zajęciem? Uznawane jest to za czary czy bardziej jak zalążki medycyny?

4. Czy istnieją szkoły? Miejsca, gdzie można zdobyć wykształcenie?

Awatar użytkownika
Utvalgt
Profeta
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2017, 20:08
Miano: Utvalgt Lysstyrke
Pseudonim: Pielgrzym
Profesja: Astrolog
Na sesji: Nie
Ród: Pilgrem
Profeta: Brak
Karta Postaci: viewtopic.php?f=13&t=21

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Utvalgt » 09 września 2017, 08:53

1) Ludzie z Jorden mają podobną budowę ciała do naszej, tj. kobieta mająca 165 nie jest wysoka, a mężczyzna o takim wzroście to konus.
2) Ryby i mięso. Ryby — Ponieważ są szeroko dostępnym towarem na morzach. Mięso — Ponieważ są szeroko dostępnym towarem na lądzie. Klimat, który tu panuje nie pozwala na zdobycie bardzo obfitych plonów ze zbóż, a i technologia rolnicza leży w powijakach. Nikt tutaj nie pomyśli o dwupolówce.
3) Zależy od regionu i od osoby się tym zajmującej. W Maerin na przykład medycyną zajmują się przede wszystkim kapłani, więc panuje tam powszechny bojkot znachorów nienależących do wyznawców Eldgrima. Tam więc uważane jest to za magię pochodzącą od samego bożka. W innym miejscach, na trakcie, czy w Hvall raczej nie patrzą na to pod kątem religii.
4) Świątynie, ale nie tylko. W każdym z trzech miast jest miejsce, gdzie szkoli się nawigatorów, by przypadkiem nie zgubić na morzu statku wraz z załogą. Tam raczej najłatwiej jest się nauczyć takich rzeczy jak matematyka. W większości zawodów uczeń jednak udaje się do rzemieślnika na termin.

Awatar użytkownika
Starkad
Posty: 2
Rejestracja: 21 września 2017, 08:35
Na sesji: Nie
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Starkad » 21 września 2017, 10:35

Dzień dobry, szanownemu Stwórcy i od razu wjeżdżam z pytaniami.

1. Jaki panuje poziom fantasy i nadnaturalności na forum? Są bożkowie, Wyrocznia, Bestie i legendy, ale jak bardzo ma szansę się z tym zetknąć typowy Sven Svensson i czy rzeczywiście dla niego są to jedynie legendy?

2. Jaką rolę pełni kapłan? Rozumiem, że różni się od miejsca i rodu, ale jest to ktoś na wzór medyka ("mieszanka ziół powinna ci pomóc"), księdza ("przekażę wam słowo boga i pomodlę się za was"), czy wieszcza ("miewam wizje, ludzie przychodzą do mnie przed dokonaniem ważnego wyboru")?

3. Przepowiednie i wieszczenie. Pytanie w pewnym stopniu dotyczy poprzedniego, ale bardzo mnie to interesuje. Czy istnieją osoby, które mają wizje, są w stanie przepowiadać przyszłość (bardziej mi chodzi o symbole, które mogą zostać zinterpretowane na dowolny sposób, niż "patrz, to się stanie!")? Czy taka osoba musi być kapłanem i jak rzadka mogłaby być to umiejętność?

4. Magia. Istnieje? Nie istnieje? Istnieje, ale tylko nieliczni o niej wiedzą? Na czym polega i w jaki sposób się objawia?

To na obecną chwilę wszystko. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Utvalgt
Profeta
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2017, 20:08
Miano: Utvalgt Lysstyrke
Pseudonim: Pielgrzym
Profesja: Astrolog
Na sesji: Nie
Ród: Pilgrem
Profeta: Brak
Karta Postaci: viewtopic.php?f=13&t=21

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Utvalgt » 21 września 2017, 13:47

1) Dosyć duże. Wyrocznia ma swoją fortecę, gdzie co ważniejsi władcy udają się podczas przejęcia władzy w jednym z trzech miast. Niektórzy pielgrzymują tam częściej by usłyszeć przepowiednie. Może udać się tam każdy gracz i umawiając się z Profetą na sesję możesz śmiało poprosić o przygodę nieco bardziej fantastyczną. Bestie są, choć jeszcze nie opisane w Genezie(choć pewnie pojawi się w przyszłości coś na kształt bestiariusza – legendy o bardziej znanych potworach). Dla przeciętnego Svenssona są to legendy, które jednak spotka jeśli będzie chodził po nieuczęszczanych szlakach odpowiednio długo.

2) Rola kapłana różni się między rodami i religiami. Jako przykład podam Maerin, gdzie kapłani służą często jako nawigatorzy, a najwyższy klecha ma zaszczytną rolę Astrologa. Na pewno są to ludzie mający największy dostęp do wszelkiej wiedzy ścisłej takiej właśnie jak medycyna, czy fizyka. Głowy poszczególnych kościołów bardzo często służą swemu Jarlowi, czy lokalnemu władcy osady jako doradcy. Jedyną znaną i potwierdzoną osobą, która przewiduje przyszłość jest Wyrocznia mieszkająca samotnie w fortecy stojącej na Fjellområder, chociaż być może gdzieś jest Wybraniec, którego bożek obdarzył mocą wieszczenia. Legendy i plotki podają różne informacje.

3) Jeśli chodzi o wizje, które na pewno odnoszą się do przyszłości(tak jak te od Wyroczni) – raczej musiałby to być Wybraniec, chociaż byłbym skłonny pozwolić na wizje jako kosztowny talent.

4) Nie istnieje w formie, jaka jest wybierana przez znakomitą większość światów fantasy. Za to jest wiara. Moc Bożków i Wybrańców zależy od tego, jak bardzo wierzą w nich ludzie. Nie znaczy to, że bez wyznających go tłumów Bożek jest bezużyteczny i śmiertelny, jest wtedy jedynie słabszy od tego, któremu stawiają świątynie i pominiki. Zwykli ludzie nie są w stanie czarować. Natomiast niektórzy zostają wybrani przez Bożka(stąd nazwa "Wybraniec") i obdarowani cząstką mocy. Wybrańca nie można stworzyć, a zostaje się nim podczas rozgrywki. Nie trzeba być kapłanem, czy nawet wyznawać odpowiedniego bożka, by zdobyć u niego uznanie.

Awatar użytkownika
Jormungand
Jormungand
Posty: 28
Rejestracja: 19 lipca 2017, 19:08
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Jormungand » 21 września 2017, 14:15

Od siebie dodałbym jedynie krótkie uzupełnienie ad. 4: Mianowicie Wybrańcem można się także urodzić, decyduje o tym Thonghar – Bóg. Pytanie tylko w jakim wieku człowiek odkryje, że jest kimś wyjątkowym.

Awatar użytkownika
Starkad
Posty: 2
Rejestracja: 21 września 2017, 08:35
Na sesji: Nie
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Starkad » 21 września 2017, 19:41

Hej, hej, hej! To znowu ja! Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, niezwykle mi pomogą w tworzeniu postaci. A teraz coś z nieco innej mańki.

Czy istnieje niewolnictwo? Czy występuje tylko w określonych rodach, rejonach? Czy niewolnik jest towarem handlowym?

Pozdrawiam ponownie!

Awatar użytkownika
Hrossbjorn
Stwórca
Posty: 31
Rejestracja: 19 lipca 2017, 20:30
Miano: Hrossbjorn Hämingsson
Pseudonim: Gniewny
Profesja: Brak
Na sesji: Nie
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Hrossbjorn » 21 września 2017, 19:44

Niewolników odnajdziesz u Hassaidów, Pilgremów, Gudskrigarczyków, ale pewnie i trochę tego by się u Dovrefallerczyków napotkać dało. Niewolnictwo jest całkiem powszechne, człowiekiem zniewolonym można handlować, a jego cena zależna w głównej mierze jest od posiadanych przez niego umiejętności. Nie zawsze będą to też kosztowności, niekiedy uczynki bądź coś innego.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość