Wyrocznia – Pytania wszelakie

Ludność to dział przeznaczony specjalnie dla Wyznawców (Graczy). Możesz tutaj zadać wszelkie pytania dotyczące forum, rozgrywki, wskazać błędy, zaprezentować swoje pomysły dotyczące rozwoju Jorden. Odszukasz tu także towarzysza do wspólnej rozgrywki lub porozmawiasz z konkretnym Profetą (Mistrzem Gry) i zadasz mu pytania na temat twojej przyszłej rozgrywki.

Awatar użytkownika
Hrossbjorn
Stwórca
Miano: Hrossbjorn Hämingsson
Pseudonim: Gniewny
Profesja: Brak
Na sesji: Nie
Profeta: Brak

Re: Wyrocznia – Pytania wszelakie

Post autor: Hrossbjorn » 21 września 2017, 19:44

Ostatni post na poprzedniej stronie:

Niewolników odnajdziesz u Hassaidów, Pilgremów, Gudskrigarczyków, ale pewnie i trochę tego by się u Dovrefallerczyków napotkać dało. Niewolnictwo jest całkiem powszechne, człowiekiem zniewolonym można handlować, a jego cena zależna w głównej mierze jest od posiadanych przez niego umiejętności. Nie zawsze będą to też kosztowności, niekiedy uczynki bądź coś innego.

Kaas

Post autor: Kaas » 22 września 2017, 12:22

  Nic niestety nie trwa wieczne. Pewnego lata z północy nadeszło plemię wychowane w górach i na pustynnych stepach – Gharmongowie. Twardzi wojownicy, którzy swój prymitywizm nadrabiali wiedzą o obróbce żelaza. Włócznie i łuki na nic miały się w starciu z mieczem. Najechali oni na tereny plemienia Rhundos, a później Hassaidów. Wtedy przywódca rodu Hassaid, Hassan Darczyńca, pierwszy raz poprowadził swoich ludzi w bój. O bitwie chodzą słuchy aż do dziś, mówi się, że Hassan samym krzykiem rozerwał na strzępy wodza Gharmongów.
Niech ja to strawię.
Gharmongowie dzięki prymitywizmowi opanowali obróbkę żelaza?
Oraz co to była za bitwa, że miecze okazały się skuteczniejsze od dzid i łuków?

Przyglądałem się też ramom świata. Rozumiem, że gra ma miejsce gdzieś w okolicach 1200BC? To jest początek ery żelaza. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że waluty istniały już w 5000BC, a tym bardziej w erze brązu. Handel wymienny nie ma prawa działać, bo farmer potrzebuje tylko tyle krzeseł, więc ludzie zdychaliby z głodu. Pieniądz to dowód długu. Dawni ludzie albo płacili sobie jakimiś muszlami, albo mieli figury religijne które zbierały wszystkie plony do świątyń a potem rozdawały ludziom tak, jak się im należy.

Awatar użytkownika
Utvalgt
Profeta
Miano: Utvalgt Lysstyrke
Pseudonim: Pielgrzym
Profesja: Astrolog
Ród: Pilgrem
Karta Postaci: viewtopic.php?f=13&t=21

Post autor: Utvalgt » 22 września 2017, 13:08

Twardzi wojownicy, którzy swój prymitywizm nadrabiali wiedzą o obróbce żelaza.
Nie, nie poznali obróbki żelaza przez swój prymitywizm, tylko obróbką żelaza nadrabiali brak poznania innych technologii, czy zdobyczy kultury Hassaidów. Poza tym wszelkie informacje zamieszczone w Genezie są na bazie podań i plotek. Powszechnie w Jorden uważa się, że miecz jest bronią, z którą żadna inna nie ma sobie równych ale to wcale nie znaczy że jest to zgodne z prawdą. Podczas tej bitwy Gharmongowie mogli po prostu mieć ogromną przewagę liczebną. Podobnie, raczej mało prawdopodobnym jest by Hassan Darczyńca samym krzykiem rozerwał na strzępy kogokolwiek.

Gra nie jest historyczna, więc i nie musimy trzymać się sztywnych zasad typu "Waluta była znana już w roku X, a żelazo w roku Y". Co do samych pieniędzy zaś, większość osad raczej trzyma się tego, że wszystko co wyprodukuje należy do lokalnego władcy lub kapłana, który później rozdaje wszystkim potrzebne rzeczy wedle należności. Handel następuje częściej między przyjezdnymi kupcami a lokalnymi ludźmi lub między wsiami, bo jak sam zauważyłeś, lokalnie wymiana nie miałaby sensu. Mam nadzieję, że objaśniłem to jak należy.

Kaas

Post autor: Kaas » 22 września 2017, 15:15

Tak, w miarę mi pomogłeś. Dzięki. Muszę jednak skomentować, że prezentowanie świata przedstawionego w sposób nieprawdomówny może co najwyżej doprowadzać do konfuzji. Mówisz, że krzyk raczej niczym nie był, jednak rozdział zero ma w sobie coś co wygląda jak magia. Jak w końcu wygląda Jorden? Jest to sesja ściśle wczesno-średniowieczna, czy z elementami low fantasy?

Awatar użytkownika
Jormungand
Jormungand

Post autor: Jormungand » 22 września 2017, 15:46

Myślę, że mogę to śmiało naprostować: Jorden czerpie z mitologii nordyckiej, pojawia się magia, która jest cholernie potężna, ale też cholernie rzadka. Władać nią potrafią Bożkowie oraz Wybrańcy – ludzie wybrani przez samego Thonghara (Boga). Człowiek może też pozyskać pewne umiejętności magiczne podczas służby jednemu z Bożków, jednak jest to sytuacja, która zazwyczaj spotyka kapłanów, a nie zwyczajnych wyznawców. Bierzemy sporo ze wczesnego Średniowiecza, ale nie kopiujemy go całkowicie, nieco naginamy pewne fakty – na swoją korzyść oraz ułatwienie rozgrywki. Także symulatorem Średniowiecza zdecydowanie nie jesteśmy. Jeśli masz więcej pytań – śmiało, zadaj je! :)

Awatar użytkownika
Authgrim
Wyznawca
Miano: Authgrim Hagisson
Pseudonim: Opilec
Profesja: Poszukiwacz Przygód
Na sesji: Tak
Profeta: Hrossbjorn
Karta Postaci: viewtopic.php?f=13&t=18

Post autor: Authgrim » 22 września 2017, 18:04

1. Czy multikonta są dozwolone?
2. Czy mogę podjąć się twórczości na temat forum? Powiedzmy stworzenia obrazka czy piosenki?
3. Czy retrospekcja to dopuszczalna forma sesji?

Awatar użytkownika
Hrossbjorn
Stwórca
Miano: Hrossbjorn Hämingsson
Pseudonim: Gniewny
Profesja: Brak

Post autor: Hrossbjorn » 23 września 2017, 18:55

1. Są, o ile gracz wykazuje aktywność na swoim głównym koncie. Odsyłam tu do regulaminu.
  2. Zależy co by to miało być.
  3. Tak, aczkolwiek nie wpływa ona na rozwój postaci w żaden sposób. No, może lepiej ją utwardza w uniwersum.

Odpowiedz