0. Jak poprawnie pisać posty fabularne?

Historia Świata jest działem, w którym prowadzone są wszystkie rozgrywki fabularne. Na Jorden toczone one są w pojedynczych wątkach, dzięki czemu unikamy rozbicia Wyznawców na setki lokacji oraz zapobiegamy problemom z chronologią wydarzeń. To właśnie tutaj trafisz, gdy twoja Karta Postaci zostanie zaakceptowana.

Awatar użytkownika
Jormungand
Jormungand
Posty: 28
Rejestracja: 19 lipca 2017, 19:08
Profeta: Brak

0. Jak poprawnie pisać posty fabularne?

Post autor: Jormungand » 22 lipca 2017, 09:51


 Kilka porad 

  Wbrew pozorom nie zamierzam w tym tekście opisywać podstawowych zasad ortografii, pisania dialogów etc. – to przecież powinna potrafić każda osoba, która gra w PBFy. I tego się trzymajmy, bo o ile na interpunkcję można niekiedy przymknąć jedno oko (a czasami nawet dwa!), tak błędów ortograficznych nie lubi nikt z nas. Jak już jednak wspomniałem nie o tym jest ten tekst, a o formatowaniu tekstu. Co rozumiem przez formatowanie? Przede wszystkim akapity, sposób oznaczenia dialogów i myśli oraz innych tego typu rzeczy. Przejdźmy więc do sedna!
  Czemu tak ważne są akapity (i będziemy się o nie czepiać)? Cóż, po pierwsze sprawiają, że post nie zamienia się w ścianę tekstu. Czemu nie chcemy bloków tekstu (enterów)? Bo sztucznie wydłużają post fabularny oraz wyglądają wyjątkowo nieestetycznie, a brak estetyki kłóci się z naszym regulaminem. Akapity oznaczamy tak:

Kod: Zaznacz cały

 [p] Akapit 1 [/p]
 [p] Akapit 2 [/p]
 [p] Etc. [/p]
  Przechodząc dalej natrafiamy na kwestię dialogów. Po pierwsze pamiętaj, żeby zaczynać je od pauz! Nie, nie dywizów, ale pauz! Pauza wygląda tak: "—" a stworzyć ją możesz za pomocą napisania dwóch dywizów w jednej linii:

Kod: Zaznacz cały

–(bez tej spacji!)–
  A więc mamy już podstawę. To teraz: jak oznaczyć, że to dialog? Oczywiście pogrubieniem, a więc znacznikiem B. Wygląda to tak:

Kod: Zaznacz cały

[b]— Tak być nie może, on chyba postradał zmysły! —[/b] zakrzyknął rozwścieczony Hrossbjorn.
  A wtedy nasz tekst będzie wyglądał następująco (oraz będzie się ładnie wyróżniał z całej reszty tekstu):
— Tak być nie może, on chyba postradał zmysły! — zakrzyknął rozwścieczony Hrossbjorn.
  Myśli postaci – to kolejny element, który bardzo często przewija się w postach fabularnych. Je już oznaczamy zwyczajnie kursywą. Po prostu, np. tak:

Kod: Zaznacz cały

[i]Coś jest nie tak, za cicho. A śmierdzi gorzej, niż u Dragerów[/i] – przebiegło mężczyźnie przez myśl.
  Tak więc ostatecznie będzie to wyglądało w ten sposób:
Coś jest nie tak, za cicho. A śmierdzi gorzej, niż u Dragerów – przebiegło mężczyźnie przez myśl.
  Tak dotarliśmy do końca tego krótkiego "poradnika". Mam nadzieję, że przysłuży się on wszystkim oraz wszyscy będą teraz poprawnie formatować tekst, dzięki czemu ich posty będą wyglądały o wiele lepiej (i będzie się je też o wiele lepiej czytało).

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość